Hint Dans

Hindistan'da dans çok eski tarihlerden beri önemli bir kültürel miras değeri taşımaktadır. Mağaralarda bulunan kayalara çizilmiş resimlerde ard arda dans eden insan figürleri bulunmaktadır.

Yüzyıllar boyunca Hindistan'da dans bir tapınma yöntemi ve çoşkunun dışa vurumu olarak kullanılmıştır.

Hint dansları kaynağını toplumun dinsel dürtülerinden alır. Dansların motiflerine yansıyan renkli içeriğin kökeni ülkenin çok engin mitolojik birikimine dayanmaktadır. Dans teknikleri Bharata'nın Natya Şastra'sı gibi yaklaşık iki bin yıl önce yazılmış birkaç bilimsel incelemeye dayanmaktadır. Hint dansları üç farklı türden oluşur. "Nritta" beden, kol ve bacakların hareketlerine dayanan sade ve basit dans. "Nritya" sembolik vücut duruşları ve el hareketlerinin yüz anlatımıyla ilişkilendirilmesiyle yapılan dans. "Natya" drama öğelerine sahip, söz dünyasının kullanımını da içeren dans. Bütün türler "mudras" yani dans sırasında el kol hareketlerinden oluşan figürleri kullanmaktadır. Dansçılar izleyicilerle iletişim kurmak için tüm bedenlerini kullanırlar.

En önemli klasik hint dansları: Bharata Natyam, Kathakali, Kathak and Manipuri, Kuchipudi, Odissi ve Mohini Attam'dır. Bunların yanı sıra ülke çapında yaygın sayısız yöre ve kabile dansı bulunmaktadır.

İstanbul Hint Dans İletişim

An & An Studio

Adres Bilgisi

Halkalı, Toplu Konutlar Kırlangıç Sokak, Bina No:3, 9.Dükkan Kültür Merkezi Karşı Sokak

Telefon : 0212 696 96 22

Gsm : 0535 293 83 83